Stāsts par lazdu riekstiem, likumiem, notiekumiem un lietas būtību


Rakstu Jums visiem, jo Delfu portālā ir publicēta ziņa, par lazdu riekstiem kura satrauc prātus. Ziņa, no kuras var rasties iespaids, ka tikai Riekstotāju pārdotie lazdu tieksti ar derīguma termiņu 1 jūnijs 2019. varētu būt piesārņoti.

Pirmkārt,Šāds piesārņojums rodas no pelējuma, to konstatēja tikai vienai konkrētai lazdu riekstu partijai, tikai vienā konkrētā Eiropas noliktavā, vienai daļai, kurus pārbaudīja.
No šīs noliktavas daudzi uzņēmumi Eiropā ir iegādājušies šos lazdu riekstus.
Minētais piesārņojums neattiecas uz citiem riekstiem vai žāvētajiem augļiem Riekstotāju sortimentā. Un neattiecas arī uz cita derīguma temniņa lazdu riekstiem.

Publikācija ziņu portālos tika ielikta, lai atskaitēs varētu rakstīt, ka valsts iestāde ir darījusi visu nepieciešamo.
Vai šie rieksti patiešām ir bijuši ar aflatoksīniem, kā tos var atpazīt – tam vispār uzmanība netiek pievērsta.
Aflatoksīni rodas no pelējuma, kas ir dabā bieži sastopama lieta (zemāk ir īss apraksts un pielikumā angliski garāks skaidrojums par aflatoksīniem) Vai šādi var rasties arī mūsu ikdienas mājsaimniecībā, kas nav pārbaudītāju uzmanības lokā.

Ir atnkākusi direktīva “no augšas” – un izpildām visu, lai atskaitēs labi izskatītos.   Ļoti bēdīgi, ka šādi tiek organizētas lietas sistēmā. Balstoties uz bailēm. Nevis uz izglītošanos un krietnu atbildigu darbu un patiesām rūpēm. Pārbaudes laikā atklāti tika parādīts, ka rieksti no šīs partijas, kuru visās Eiropā atsauc, nonākuši Latvijā arī caur citiem kanāliem, bet publicējot ziņu medijos ir minēti tikai Riekstotāji.
Tiek aizpildīti papīri un tabulas, tā, lai atskaitēs labi izskatās. Ja uzņēmumi ir pārdevuši uzņēmumiem, tad “pārtikas sargi” sazinās ar uzņēmumiem, sakārto papīrus glīti un par to, kas nonācis pie pircēja vairs neuztraucas.

Zemāk ziņa, kuru izsūtīju personīgi tiem klientiem, kas bija pirkuši riekstus no šīs partijas, jo man par laimi ir dati – es savējos Riekstotājus varu uzreiz apzināt un brīdināt.

->>>|||<<<-

Šoreiz rakstu nopienta Eiropas gadījuma dēļ.
Eiropā ir konstatēts, ka viena Lazdu riekstu partija ir saturējusi Aflatoksīnus vairāk kā pieļaujams, balstoties uz RASFF ziņojumu nr 2018.3341
Tādēļ pilnīgi visi šīs partijas Lazdu rieksti no visas Eiropas tiek saukti atpakaļ.
Cik ātrumā esmu paspējusi noskaidrot par šo ziņu,  – Aflatoksīni  rodas no pelējuma, ja produkts tiek nepareizi glabāts. Eiropā šāda problēma ir bijusi vienā noliktavā. Un tādēļ pilnīgi visi šīs partijas lazdu rieksti tiek atsaukti.
Mans piegādātājs – Rhumvelt ir veicis analīzes tiem riekstiem, kas ir bijuši viņu noliktavā – tātad tiem, kas ir nonākuši pie Jums, un tajos aflatoksīnu daudzums nav bijis palielināts – tas mūsu visu sirdsmieram. Skat. pielikumā viņu veiktās analīzes!Aflatoksin_Analizes_27042_Rhumveld Baltic   igauniski “ei leitud” nozīmē nav atrasts.
Šie aflatoksīni var veidoties vienā produkta galā un tādēļ nevar zināt, kur tieši ir piesārņojums, līdzīgi, kā parasti pelējums veidojas no viena punkta. (Dažas kastes var būt bojātas un dažas ne)
PVD prasības ir ļoti kategoriskas, ka jāatsauc pilnīgi visa Eiropas partija bez ierunām, bez laboratoriju pierādījumiem, pat tie, kur piesārņojuma nav. Vienīgi, tas, kas ir jau apēsts, nav atsaucams.
Es pati personīgi pirmo reizi saskaros ar šādu gadījumu un esmu ļoti norūpējusies, lai pie Jums nebūtu nonākuši piesārņotie rieksti. Un sabēdājusies, ka tik vēlu nāk tāda ziņa, jo novembrī bija sūtīta pavisam cita partija un nu jau decembris …
Latvijā arī veikt analīzes, tās ir samērā dārgas, tomēr iespējams to izdarīt.
Tā kā PVD ir publicējis ziņu Portālos, – ja Jums ir būtiski, un ir vēl palikuši šie rieksti ar derīguma termiņu 01.06.2019., dodiet ziņu, sazināsimies par parauga paņemšanu un veiksim analīzes savam sirdsmieram. Analīžu rezultāti ir gatavi pēc 25 dienām.
Lūdzu, apskatieties, vai pie Jums mājās ir vēl palikuši lazdu rieksti ar derīguma termiņu 01.06.2019!
Ja ir, tad, lūdzu, ziņojiet man līdz pirmdienas 17. decembra vakaram! Šos riekstus vajag iznīcināt, jo tos ir kategoriski aizliegts lietot uzturā – tādas ir Pārtikas un Veterinārā dienesta prasības!
Uz lazdu riekstiem ar citu derīguma termiņu tas neattiecas. (Novembra vedumā bija jau cits derīguma termiņš, uz tiem tas neattiecas, arī decembrī atsūtītie rieksti ir pavisam no citas partijas)
 
Sirsnīgi pateicos par sapratni un atbalstu!
Aizkustinoši bija saņemt no klietiem atbalstu un uzmundrinājuma vārdus. Aflatoxins_EN
Lai skaisti un mierīgi!
Sandra Stabinge

Atbildēt