Autors Inta Silava un ģimene, amaranta audzētāji un eļļas ražotāji Latvijā, Vecumnieku pagastā.
Amaranta grauda kultivēšana ir sena, kā pasaule. Acteki un Inki šo augu ir pielūguši un uzskatījuši par sakrālu. Tas arī pamudināja mūsdienu zinātniekus, augu sākt pētīt un atklāt tā patiesi fenomenālo vērtību, kas arī izskaidro, kāpēc šis augs ir pielūgsmes vērts. Uzskaitīšu, daļu no tām:
- Amaranta sēklās ir vislielākais olbaltumvielu daudzums starp visiem zināmajiem uz pasaules augošajiem graudaugiem, pārspējot pat bēdīgi slaveno soju.
- No 20 aminoskābēm , kas ir sastopamas dabā, amarantā tās ir 18 un tas arī par šo augu izsaka visu, pateicoties tam, ka amarantā ir pilns aminoskābju un organisko vielu savienojums, apēdot šo graudu, produkts labi uzsūcas un pārstrādājās cilvēka organismā, atstājot organismam nepieciešamās vielas.
- Amaranta sastāvā esošā bioloģiski aktīvā viela skavlēns, apskābekļo organisma audus un orgānus, regulē vielmaiņas procesus, normalizē holesterīna līmeni, aizsargā šūnas no toksīniem.
Skvalēns un E vitamīns tokotrienola (reti dabā sastopamā) formā, tie papildina viens otru un darbojas, kā spēcīgi antioksidanti, imunstimulatori un šūnu reģeneratori. - Amarants ir bezglutēna grauds, to var ēst celiakijas slimnieki.
- No amaranta sēklām iegūst eļļu, kura ir visvērtīgākā, no visām zināmajām eļļām, tā ir šī auga esence, kura iedarbojas, kā enerģijas ģenerators uz visu organismu kopumā, nevis uz kādu atsevišķu orgānu. Pazemina triglicerīdu līmeni asinīs (slikto holesterīnu).
- Amaranta sēklām un to produktiem ir profilaktisks efekts uz organismu: uzlabo asinsvadu stāvokli, samazina saslimšanas risku ar sirds un asinsvadu, kā arī onkoloģiskām saslimšanām.
- Ja cilvēkam ir nepietiekams dzelzs asinīs, tam obligāti jālieto uzturā amaranta produkti, tai skaitā arī amaranta lapu sula.
Amarantu ieteicams iekļaut ikdienas ēdienkartē veģetāriešiem ,vegāniem, grūtniecēm, sportistiem , bērniem un sirmgalvjiem, kā arī visiem parejiem šīs planetas iedzīvotājiem
>>>>|||||<<<<<
Par Amaranta eļļu.
Auksta spieduma (virgine exstra) EĻĻA no AMARANTA SĒKLĀM- ietver sevī unikālu sastāvu no bioloģiski aktīviem komponentiem, kuri iedarbojas kopumā uz visu organisma sistēmu, nevis izolēti uz kādu konkrētu orgānu.
Tā ir īpaša ar to, ka šī eļļa ir vistiešākais dabā reti sastopamā SKVALĒNA(C30H50) avots. Auksta spieduma eļļas iegūšanas process ir dārgs un darbietilpīgs. Tā iemesla dēļ, ka amaranta sēklas eļļainība ir zema, lai iegūtu 1 l šīs vērtīgās eļļas ir vajadzīgi vairāki desmiti kilogramu sēklas. Ar to arī izskaidrojamas augstās pārdošanas cenas.
Agrāk pastāvēja uzskats, ka skvalēns praktiski dabā ir sastopams tikai dziļūdens haizivs aknās, kuras tika medītas, šā vērtīgā komponenta dēļ. Procentuālais daudzums šīs vielas haizivīs sasniedza tikai 1,5 %, to izmantoja medicīnā, kā ļoti vērtīgas zāles, jo tika pierādīts, ka skvalēns ir tas , kas apskābekļo audus un orgānus un šai sakarā, haizivis var ilgstoši uzturēties dziļi okeāna dzelmē, hipoksijas apstākļos.
Pagājušā gadsimta 90- tajos gados, amerikāņu zinātnieku redzeslokā nonāca Amaranta augs, ar savām neparasti vērtīgajām uzturvielām lapās, graudos un eļļā. Šajā augā arī tika atklāts skavlēns, amaranta sēklu eļļā , salīdzinot ar dziļūdens haizivi tas ir daudzreiz augstāks, līdz pat 8%.
Kā zinātnieki skaidro SKVALĒNA ietekmi uz organismu un vajadzību pēc tā?
Skvalēns ir neatņemama sastāvdaļa cilvēka zemādas tauku slānī. Tas ir viens no galvenajiem komponentiem ādā, pēc sastāva līdzinās vielai, no kā sastāv mūsu šūnas. Vienkāršas ķīmiskas reakcijas rezultātā ar ūdeni, kas ir organismā, šī viela bagātina, apskābekļo audus un orgānus ar skābekli un provitamīniem, no kuriem, organisms patstāvīgi uzsūc vajadzīgos vitamīnu savienojumus. Tas regulē zemādas tauku dziedzeru, steroīdu hormonu, holesterīna, vitamīna D funkcijas. Zinātniskajos pētījumos ir pierādīts, ja lieto pārtikā skvalēnu, iegūtu no augu valsts, tā uzsūkšanās spēja mūsu organismā ir 60-85 % . Skvalēnam piemīt antioksidanta aktivitāte organismā, jo skābeklis, ar ko tiek bagātināti audi, veicina intensīvāku barības vielu un vitamīnu piegādi un pārstrādi šūnās. Tas efektīvi iedarbojas uz slikto holesterīnu jeb zema blīvuma lipoproteīniem, kuri ir atbildīgi par aterosklerozes veidošanos un palielina labo holesterīnu jeb augsta blīvuma lipoproteīnu, kas novērš sirds-asinsvadu saslimšanas riska veidošanos.
Ir pierādīts, ka skvalēns vairākkārtīgi paaugstina imunitāti, nodrošinot organisma neuzņēmību uz saslimšanām. Cita starpā Amarantam, īpaši, auksta spieduma eļļas formā, piemīt reta īpašība, iznēsāt visdažādākā veida savienojumus, kuri ir nepieciešami cilvēka organismam. Amaranta unikalitāte ir tajā, ka pie tik plaša komponentu sastāva, tam nav nevēlamu blakus iedarbību un preparāti , kas ietver sevī amarantu ir pieskatāmi, pie veselīga, profilaktiski ārstnieciska uztura.
Otrs vērtīgākais komponents eļļas sastāvā ir vitamīns E, tas ir reti augos sastopamā veidā tokotrienola formā, šī vitamīna forma īpaša ar to, ka E vitamīna antioksidanta īpašības 40-50 reizes augstākas neka citos augos, kuros E vitamīns ir atrodams tokoferola formā.
Tas arī ir izskaidrojums, šīs eļļas unikalitātei, šie divi , tik nozīmīgi komponenti skvalēns un E vitamīns, plejāde vērtīgu aminoskābju no tām neaizvietojamās aminoskābes ir vairāk , kā 30 %, polinepiesātinātā taukskābe omega-6, vitamīni A,B1,B2, B4(holīns),C,D un makro, mikro elementi kalcijs , dzelzs, kālijs , fosfors, magnijs, varš un vēl citas bioloģiski aktīvas vielas , kas palīdz mūsu organismam gan profilaktiski , gan ārstnieciski nodrošina labu fizisko pašsajūtu un efektīvi uzlabo visu orgānu darbību kopumā, līdz ar to tiek stabilizēta imunitāte.
Pētījumos pierādīts, ka amaranta eļļa ir antikancerogēns, pretmikrobu un fungicīds līdzeklis.
Pie kādām saslimšanām ir jālieto amaranta eļļu:
Imūnās sistēmas stabilizēšana, nostiprināšana;
Dermatoloģiskas saslimšanas (psoriāze, atopiskais dermatīts, ekzēmas, sēnīšu slimības, izgulējumi utt); apdegumi, ir veikti pētījumi Krievijā apdegumu centros, amaranta eļļa atsāpina un sadziedē brūces 5 dienas ātrāk , kā parastā medikamentozā ārstēšana;
Sirds -asinsvadu saslimšanas (išēmiska sirds slimība, ateroskleroze, hipertonija, galvas smadzeņu apasiņošanas traucējumi, stenokardija, insults, infarkts);
Onkoloģiskās slimības;
Tuberkuloze; cukura diabēts;
Ginekoloģiskās saslimšanas;
Muskuļu distrofija;
Aknu saslimšanas (ciroze, hronisks hepatīts u.c);
Nieru saslimšanas;
Herpes vīruss; infekciju saslimšanas;
Anēmija;
Zobu smaganu asiņošana; Saindēšanās;
Staru slimība.
1tējk., 2x dienā, 20′ pirms ēšanas, vai ēšanas laikā.
Ārstnieciskos nolūkos, 1 tējk., 3x dienā, pirms ēdienreizes, vai ēšanas laikā.
Amaranta eļļas lietošanas ilgums pie dažāda veida saslimšanām nosakāms, kursa veidā. Profilaktiski , kā arī pie saslimšanām, lai atjaunotu orgānu un audu funkcijas, eļļas lietošanas laiks visbiežāk ilgst 3-6 mēneši un ilgāk. Kursa laikā izlietojamais eļļas daudzums ir 1 litrs, tad ir jānovērtē veselības stāvoklis laboratoriski, un ja nepieciešams, jāturpina lietošana, līdz rādītāji ir normalizējušies. Pie nopietnām saslimšanām, lietošanas laiks un daudzums palielinās.