Riekstojam katru mēnesi!


 

Informācija skaidrībai kas un kāpēc.

Katra mēneša sākumā sagatavoju pasūtījumu formu un izsūtu epastā ziņu, kad tas ir gatavs. Pasūtījumu forma ir šeit: Pasūtījumu forma

Parasti pasūtīšana ir līdz svētdienas vakaram. Tad visus vēlamos produktus sagādāju, safasēju un piegādāju aptuveni pēc nedēļas.

Produktus cenšos visus gādāt svaigus. Latvijas produktus sūtu tik, cik esiet pasūtījuši, cepumus Labā virtuve cep tieši tik, cik prasīts, jo tiem nav uzlabotāji un visgardākie tie ir svaigi. Tādēļ arī ir lūgums Jums ievērot pasūtīšanas termiņus, līdz svētdienas vakaram, lai piegādātāji var strauji atvest.

Riekstotāju sortimentā iekļauju produktus, kuri ir bioloģiski audzēti un pēc iespējas cenšos atbalstīt Latvijas audzētājus, īpaši bioloģiskos.
Rieksti, žāvētie augļi un sēkliņas ir bioloģiski sertificēti Igaunijā.
Paldies Jums, ka esiet uzticējušies tam ko es daru un pasūtījuši jau šos daudzos gadus!
Paldies arī par atbildēm uz jautājumu, vai vēlaties, lai kārtoju bioloģisko sertifikāciju Latvijā! Sertifikācija prasa gan finanses, gan darbu un sadārdzinās produktus — aptuveni 1-1,5%.  Atbildes bija šādas: :
Maijā Jā, vēlamies = 21% Nē, nevajag = 79%
Jūnijā Jā, vēlamies = 27% Nē, nevajag = 73%

Pie katra produkta rakstu, kurā valstī tas ir audzēts, vairāki ir arī no Ķīnas. Nesen ceļoja filma, par to, ka Ķīnā Bio sertifikācija nav īpaši uzticama. Pati neesmu Ķīnā bijusi un audzētājus satikusi, atliek tikai uzticēties. Piegādātājs, no kura pasūtām produktus ir saņēmis BRC kvalitātes sertifikātu: viņi no katra konteinera ar linsēklām, saulespuķēm, kaņepju sēklām un citiem produktiem ņem analīzes 20 vietās un sūta uz laboratoriju, lai pārbaudītu, vai kvalitāte atbilst standartiem. Arī Igaunijā ir kvalitātes kontroles persona.

Jau sen meklēju Latvijā audzētas bio linsēklas. Man izdevās atrast saimniecību Krāslavas novadā, kur audzē Linsēklas un Kaņepju sēklas, ar saimnieku izrunājos, viņš pesticīdus nelieto, bet agrāk minerālmēslus gan ir lietojis. Kaņepju lauka auglībai viņš iear zemē kaņepju stiebrus un domā arī par tauriņziežu audzēšanu, lai varētu saimniekot bioloģiski. Saimniecībā cep arī maizi.
Šis ir labākais, ko šobrīd esmu atradusi — mums ir izvēle, kam uzticēties — Ķīnas produktam ar Bio un BRC sertifikātu, kurš vests tūkstošiem kilometru, vai mūsu zemē audzētām, bez Bio sertifikāta. 🙂

(Paldies, Jums par info – tagad zinu, ka ir bio kaņepju audzētāji Latvijā, pagaidām vēl neesmu sakārtojusi visu loģistiku, lai varētu Jums solīt termiņā safasēt un nokomplektēt pasūtījumus.)

Esmu pašnodarbinātā, maksāju PVN nodokli, noliktava fasēšanai atrodas Ķekavā, dzīvoju Ikšķilē un darbojos Ikšķiles Brīvās skolas dārzā kopā ar bērniem un esmu sākusi veidot Sēklu bibiotēku. Te info par sēklu bibliotēkas ieceri: http://www.brivaskola.lv/kopiena/seklu_biblioteka

 

>>>>>|||||<<<<<

Atkārtošos par Riekstotāju un Dabas zirgu sadarbību: Riekstotājos darbojos es, esmu pašnodarbinātā un PVN maksātāja, Dabas Zirgos  — Līga, viņa strādā kā mikrouzņēmums. Gan Riekstotāji, gan Dabas zirgi ir 1 personas uzņēmējdarbība. Abas esam mazu bērnu mammas. Parastā biznesa vidē mēs būtu konkurentes, bet mēs sadarbojamies, tas atbilst mūsu dzīves un bio pārliecībai;  mums ir kopēja pavisam neliela noliktava Ķekavā, esam sadalījušas sortimentu, lai varam izdarīt darba apjomu un lai Jums ir plašāka izvēle, sastādām fasēšanas grafiku, jo vienlaicīgi fasēt var tikai viena no mums; palīdzam viena otrai ar piegādēm un padomu.

Ja vēl kādu jautājumu neatbildēju, droši raksti un vaicā [email protected]!

Lai labi garšo!

Sandra

Atbildēt