Kā Andrejs Briedis gatavo krēmveida medu savā saimniecībā “Priežukalns”


Foto Andrejs Briedis

Foto Andrejs Briedis

Zemāk īsumā, kā bišu gans Andrejs Briedis gatavo krēmveida medu.

[Atbilde tiem, kuri bažījās, ka medus var tikt karsēts]

Krēmveida medus — par karsēšanu uztraukties ir lieki, jo to saimniecībā neizmantoju.

Krēmveida medus gatavošanai izmantoju 2 metodes.

Parasti svaigi sviestam medum, kamēr tas vēl ir šķidrs, nedaudz pievienoju krēmveida medus “sēklu” un pēc tam pāris nedēļas medu maisu 3- 5 minūtes katru dienu. Šādi medus “nokopē”  to medus kristālu struktūru, kāda ir pievienotajai “sēklai”; parasti iespējams iegūt medu ar ļoti smalku kristālu struktūru. Process savā ziņā ir līdzīgs saldējuma gatavošanai – ja saldējuma masu “aizmirst” saldētavā, tad ledus kristāli saaug kopā un sanāk “klucītis” (jeb medus gadījumā – klasiskais “cietais” medus). Ja saldējuma masu maisa, tad kristāli izveidojas, taču tie nevar saaugt kopā (medus gadījumā mums ir krēmveida medus).

Otra metode, kad darbu ir tik ļoti daudz, ka nepagūstu visu medu laicīgi safasēt vai samaisīt krēmveida medū – šādos gadījumos, lai medu dabūtu pa burciņām, tas arī tiek samaisīts. Maisīšana notiek ar šāda rīka palīdzību, ko iestiprinu urbjmašīnā: http://www.swienty.com/shop/vare.asp?side=0&vareid=109905
Var gadīties, ka medus trauks ir sācis kristalizēties, taču to vēl varēja saliet pa burkām, arī šādā gadījumā nevar zināt, vai tas, turpinot kristalizēšanos, kļūs ciets, vai arī, pārliešana ir bijusi pietiekama, lai sanāktu kaut kas līdzīgs krēmveida medum.
Partijas numurs, etiķetes kreisajā pusē zem info par neto masu, ļauj “izsekot” kā tieši medus ir tapis un nokļuvis burciņā.
Andrejs Briedis

Bišu gana Andreja Brieža mājaslapa ar raktiem par dzīvi saimniecībā atrodama te: http://www.priezukalns.lv/

Atbildēt